Czy fotowoltaika się opłaca w 2024 roku?
Nie ulega wątpliwości, że w związku z rosnącymi cenami energii w Polsce, sporo właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, czy warto założyć panele fotowoltaiczne i czy w 2024 roku inwestycja w odnawialne źródła energii dla domu ma sens.
I jest to całkiem zrozumiałe, wiele osób obawia się wysokich kosztów początkowych czy też zmian w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, które mogą wpłynąć na sytuację prosumentów. Z tego też powodu postanowiliśmy przygotować obszerny artykuł, w którym punkt po punkcie wyjaśniamy, czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę w Polsce w 2024 roku. Przyjrzymy się następującym kwestiom:
- Opłacalność paneli słonecznych
- Dla kogo fotowoltaika będzie opłacalna
- Czas zwrotu inwestycji
- Opłacalność fotowoltaiki a nowy system rozliczeń
Szósta edycja programu Mój Prąd ma ruszyć we wrześniu. Więcej informacji znajdziesz w artykule Mój Prąd 6.0 - dotacje potwierdzone!
Fotowoltaika: czy warto?
Istnieje wiele powodów, dla których inwestycja w panele słoneczne jest rentowna, poniżej przedstawiamy te najbardziej istotne:
Znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną
Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć jeśli nie całość, to na pewno sporą część zapotrzebowania na energię elektryczną. W związku z tym, im mniejsza konieczność pobierania energii elektrycznej od dostawcy energii, tym niższe rachunki do opłacenia, co jest szczególnie istotne przy sporych wahaniach cen energii elektrycznej. Energia, którą otrzymujemy więc dzięki modułom fotowoltaicznym jest znacznie tańsza niż w przypadku energii elektrycznej kupowanej od firm energetycznych.
Jest to istotne szczególnie przy galopującej inflacji, kiedy oszczędności zgromadzone na naszych kontach bankowych kurczą się w szybkim tempie i tym ważniejsze jest, by znaleźć alternatywne źródła na obniżenie naszych wydatków.
Co więcej, jako że do 30 czerwca 2024 roku ciągle obowiązywać będzie zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną, która wytwarzana jest z odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne, korzyści finansowe wynikające z instalacji fotowoltaiki są jeszcze bardziej zauważalne.
Wycena instalacji fotowoltaicznej w 3 minuty
Większa niezależność energetyczna dzięki auto konsumpcji
Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna umożliwia większą niezależność jeśli chodzi o produkcję energii na własne potrzeby. Dodatkowo, im więcej energii potrzebnej dla domu pochodzi ze Słońca a nie z zakupu od dostawcy energii, tym mniejszy wpływ na wysokość naszych rachunków będą mieć wahania na rynku cen prądu.
Poza tym, uzupełniając instalację o magazyn energii, zapewniamy sobie możliwość magazynowania nadwyżek i wykorzystania ich na przykład w nocy (kiedy to panele nie produkują energii) lub przy sporym zachmurzeniu (kiedy generuje się mniejsza ilość energii elektrycznej).
Obniżenie kosztów początkowych dzięki dotacjom
Dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom, jak na przykład program Mój Prąd, którego szósta edycja ma wkrótce się rozpocząć, początkowy koszt inwestycji może się znacznie zredukować. Dla przykładu, w zeszłorocznej edycji programu można było otrzymać aż do 58 000 złotych dofinansowania, co pozwoliło wielu gospodarstwom domowym skorzystać z korzyści jakie niosą ze sobą odnawialne źródła energii.
Oprócz programu Mój Prąd są jeszcze dostępne inne opcje jak na przykład dofinansowania przyznawane w programie Czyste Powietrze, dofinansowanie do fotowoltaiki dla mieszkańców Warszawy lub możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Zwiększenie wartości budynku w przypadku sprzedaży
Dom zasilany odnawialną energią słoneczną przynosi korzyści nie tylko z punktu widzenia ekologii czy oszczędności, ale również z perspektywy inwestycyjnej. W przypadku sprzedaży domu wyposażonego w panele słoneczne, jego wartość będzie wyższa niż gdybyśmy mieli do czynienia z domem ze starą lub kosztowną instalacją grzewczą.
Dla kogo fotowoltaika będzie opłacalna?
Przede wszystkim dla gospodarstw domowych z wysokim zapotrzebowaniem na energię, w których większość urządzeń używanych na co dzień, jak i również ogrzewanie czy ciepła woda zasilane są energią elektryczną. Fotowoltaika jest rentowna również przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Warunkiem jest jednak dobrze dobrana instalacja.
Co więcej, fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem również dla właścicieli domów, którzy szukają solidnych rozwiązań na lata, jak również oszczędności zarówno krótko jak i długofalowych.
W końcu, jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które, poprzez inwestycję w ekologiczne rozwiązania, chcą podnieść wartość swojego domu, by w przyszłości móc go sprzedać po bardziej korzystnej cenie.
Po jakim czasie zwróci się inwestycja?
W większości przypadków okres zwrotu kosztów to około 6-7 lat. W przypadku osób, które złożyły wniosek o dotację, czas ten może skrócić się nawet do 3-5 lat. Co więcej, biorąc pod uwagę, że dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna jest w stanie działać bezawaryjnie przez ponad 20 lat, bez wątpienia jest to bardzo korzystna opcja nie tylko na dłuższą, ale i na krótszą metę.
Oczywiście, aby inwestycja mogła zacząć być opłacalna jak najszybciej bardzo ważne są następujące aspekty:
- Instalacja fotowoltaiczna o mocy dobranej do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego.
- Dobrej jakości, wydajne i wytrzymałe panele oraz pozostałe elementy instalacji, jak na przykład inwerter lub magazyn energii.
- Odpowiednio dobrana ilość paneli zależnie od charakterystyki i kątu nachylenia dachu.
- Profesjonalny montaż wykonany przez doświadczonego instalatora.
W przeciwnym razie czas zwrotu kosztów albo może znacznie się wydłużyć, albo w najbardziej skrajnych przypadkach, sprawić, że opłacalność instalacji będzie prawie zerowa.
Jeśli interesuje Cię profesjonalna i bezpłatna wycena kosztów instalacji fotowoltaicznej, podaj swój adres poniżej:
Fotowoltaika: opłacalność w nowym systemie rozliczeń
Jeśli chodzi o kwestię rozliczania fotowoltaiki co jakiś czas następują w tym temacie spore zmiany.
W momencie pisania tego artykułu, klienci, którzy rozpoczęli korzystanie z fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 roku rozliczają się w systemie net billing. W tym systemie rozliczeń wyprodukowana przez panele, a niewykorzystana w gospodarstwie domowym energia sprzedawana jest sieci w oparciu o średnią cenę rynkową - co kwartał publikowaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Z drugiej strony w przypadku konieczności dokupienia brakującej energii - jej cena może być nawet 3 razy wyższa niż stawka sprzedaży.
Od 1 lipca 2024 roku stawka nadwyżki zakupu energii będzie zależeć od giełdowej ceny godzinowej. W praktyce oznacza to zarówno pobierając brakującą energię, jak i w przypadku sprzedaży energii nadwyżkowej, obowiązującą ceną będzie ta aktualna w momencie pobrania lub przesłania.
W związku z tym rodzi się więc pytanie, czy w takim wypadku instalacja fotowoltaiczna w 2024 ma sens? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!
Po pierwsze, podobna sytuacja miała miejsce kiedy weszły w życie zmiany związane z przejściem z rozliczania w systemie net metering na system net billing. Wiele osób zastanawiało się, czy fotowoltaika w 2023 roku jest jeszcze opłacalna. Czas pokazał, że jak najbardziej.
Po drugie, inwestycja w magazyny energii pozwala przechowywać wyprodukowane nadwyżki z możliwością użycia ich w razie potrzeby, co znacznie zmniejsza zależność od dostawcy prądu i może przynajmniej w jakimś stopniu uchronić przed okresowym wzrostem cen.
Po trzecie, nie jest wykluczone, że zanim wejdzie w życie nowy system rozliczeń, wprowadzone zostaną konkretne inicjatywy, które pomogą prosumentom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednym z pomysłów, które pojawiły się jeszcze w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej było wprowadzenie minimalnej stawki cen zakupu prądu dla prosumentów. I nawet jeśli na dzień dzisiejszy nie podano żadnych szczegółów na ten temat, nie jest wykluczone, że pojawią się jakieś pozytywne zmiany w tej kwestii.
Po czwarte, jako że jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, inwestycja w panele słoneczne zwraca się w stosunkowo krótkim czasie pozwalając skutecznie obniżyć rachunki za prąd, nawet pomimo zmian w przepisach, nadal jest to bardziej pewna opcja niż poleganie w 100% na dostawcach prądu. Jest to ważne szczególnie, że już za parę miesięcy, bo w czerwcu 2024 roku kończy się tarcza antyinflacyjna.
Konkluzja
Pomimo zmian w systemie rozliczeń, które wejdą w życie w lipcu 2024 roku, opłacalność fotowoltaiki jest niekwestionowana i zdecydowanie warto zainwestować w odnawialne źródła energii już teraz, nie tylko ze względu na korzyści finansowe, ale również by zwiększyć swoją niezależność energetyczną i pomóc środowisku.
Bezpłatna wycena instalacji fotowoltaicznej